Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta przeciwko stłuszczeniu wątroby. Te 11 produktów pomaga odwrócić NAFLD – zobacz wyniki badań i sprawdź najlepszą dietę

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Stłuszczenie wątroby to niewidoczne i nieodczuwalny problem. Objawy pojawiają się późno, tymczasem choroba sprzyja zawałom i udarom. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) dotyczy nawet co trzeciej dorosłej osoby, tymczasem brak jest zaleceń odnośnie leczenia dietą – a to podstawa również zdaniem lekarzy. Zobacz wyniki badań, w których wskazano 11 najważniejszych produktów i polecany rodzaj jadłospisu.

Spis treści

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby problemem nie tylko otyłych

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba, w której dochodzi do nagromadzenia tłuszczu w tym narządzie. Prowadzi to do rozwoju zmian zwłóknieniowych i zapalnych w wątrobie. Dotyczy zwłaszcza osób otyłych i cukrzyków, jednak 10-15 proc. osób ma prawidłową masę ciała.

Młoda kobieta trzyma się za brzuch
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) daje objawy, gdy zmiany są zaawansowane. Chorobie można zapobiegać, a także ją leczyć za pomocą diety. Te 11 produktów pomaga cofnąć NAFLD! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Yurii Yarema/Getty Images

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby długo nie wywołuje objawów. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju może pojawiać się ból i dyskomfort w prawym nadbrzuszu, a także złe samopoczucie i osłabienie. Rozwojowi schorzenia sprzyja przede wszystkim nieprawidłowa dieta.

Czytaj też: Plamy lub grudki na skórze? To mogą być objawy chorej wątroby

Najbardziej dotkliwa postać choroby to niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. NASH, nonalcoholic steatohepatitis), to główny czynnik powodujący postęp marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. NAFLD często związane jest z chorobami takimi, jak zespół metaboliczny, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, choroby serca i przewlekła niewydolność nerek.

Powikłaniem NAFLD są m.in. choroby kardiologiczne, które stanowią też główną przyczynę zgonów chorych. Osoby niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (ang. NAFLD, non-alcoholic fatty liver disease) o 45 proc. częściej doświadczają zawału serca i udaru mózgu. Tymczasem według szacunków NAFLD ma już 1 na 4 dorosłe osoby na świecie i nawet do 10. dziecko.

Sytuacja w Polsce może być jednak gorsza, o czym świadczą badania obrazowe 5,4 tys. osób, przeprowadzone w mobilnych gabinetach w ramach kampanii Sanofi na początku 2023 r. Wyniki badania urządzeniem Fibroscan wskazujące na zmiany stłuszczeniowe otrzymało aż 36 proc. osób, w tym 40 proc. mężczyzn i ponad 31 proc. kobiet.

Chociaż NAFLD jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie, nie istnieje sposób jej leczenia farmakologicznego ani też zalecania dietetyczne dla pacjentów zmagających się z tym problemem, by zaradzić jego dotkliwym konsekwencjom zdrowotnych.

W poszukiwaniu takich zaleceń naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu Balearów w Palmie przyjrzeli się dostępnym danym na temat produktów, składników odżywczych i nawyków związanych z dietą, które mogą zmniejszać niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Wyniki swoich analiz omówili w numerze pisma „Nutrients” z 11 września 2023 r.

Co powinna zawierać dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby?

Do możliwych sposobów leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby należą zmiany w diecie i modyfikacja stylu życia. By sformułować wytyczne dla pacjentów, hiszpańscy naukowcy przeszukali bazy danych takie, jak MEDLINE, Web of Science, Google Scholar i Scopus, szukając tematycznych publikacji z okresu od stycznia do czerwca 2023 r. w języku angielskim i hiszpańskim.

Na tej podstawie wykazali, że polecanym sposobem żywienia dla pacjentów z NAFLD jest dieta śródziemnomorska. Omówili też działanie 11 polecanych rodzajów produktów i ich grup, które pomagają leczyć stłuszczenie wątroby.

Dieta śródziemnomorska przeciwko NAFLD

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby powiązano w badaniach ze stosowaniem diety w stylu zachodnim. Wynika to z niskiej zawartości ważnych składników, a wysokiej – m.in. tłuszczów nasyconych i cukrów.

Tłuszcze nasycone, które są powszechnym składnikiem zachodnich diet, mogą zaburzać metabolizm fosfolipidów w organizmie, co prowadzi do dysfunkcji mitochondriów (centrów energetycznych komórek), zwiększonego powstawania reaktywnych wolnych rodników tlenowych i obumierania komórek. Co więcej, wysokie spożycie białek zwierzęcych typowe dla diety zachodniej powiązano z rozwojem niealkoholowego stłuszczenia wątroby u osób otyłych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Rodzaj stosowanej diety wpływa też bezpośrednio na produkcję tłuszczów w organizmie. W tym procesie wątroba przekształca w kwasy tłuszczowe nadmiar węglowodanów, a zwłaszcza fruktozy. Regularne jedzenie tego cukru powiązano z większym zagrożeniem zwłóknieniem wątroby, a winę za to ponosi przede wszystkim jego przemysłowe zastosowanie w żywności wysokoprzetworzonej.

Współczesne diety mają duży udział fruktozy ze źródeł takich, jak sacharoza (cukier stołowy) czy syrop glukozowo-fruktozowy. Powiązano go ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju stłuszczenia i niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby u osób z nadwagą i otyłością.

Alternatywnym, leczniczym sposobem odżywiania może być dieta w stylu śródziemnomorskim. Stanowi jadłospis bazujący głównie na produktach roślinnych, ma wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie z oliwy i oliwek) oraz niski poziom czerwonego mięsa.

Zobacz też: Dieta śródziemnomorska to najlepsza dieta 2023 r.

Śródziemnomorskie menu wyróżnia się stosunkowo niskim spożyciem węglowodanów (35-50 proc. energii), unikaniem oczyszczonych źródeł węglowodanów i minimalną zawartość cukrów dodanych. Głównym źródłem dodanych tłuszczów jest w niej oliwa z oliwek. Jak wykazały badania, stosowanie takiego menu wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a także zmniejszeniem insulinooporności i obniżeniem przyrostu masy ciała.

Te składniki sprzyjają stłuszczeniu wątroby poprzez geny

Dieta wpływa na zagrożenie NAFLD również poprzez oddziaływanie na geny, w tym funkcjonowaniu telomerów. Są to struktury na zakończeniach chromosomów zawierających DNA, które biorą udział w podziałach komórek. W ten sposób przy każdym cyklu regeneracji komórki telomery skracają się, wskazując na postępujące procesy starzenia. Działanie potencjalnie uszkadzające geny mają kwasy tłuszczowe typu trans, których źródłem jest dieta w stylu zachodnim.

W przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby naukowcy odkryli zauważalny efekt skracania się telomerów. Jest ono przyspieszane przez produkty węglowodanowe o wysokim indeksie glikemicznym, przetworzone produkty mięsne i nasycone kwasy tłuszczowe.

Gromadzenie tłuszczy w wątrobie reguluje gen PNPLA3, którego mutacja prowadzi do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia tego narządu. Pod wpływem diety bogatej w węglowodany i kwasy tłuszczowe może dochodzić do produkcji zakodowanych przez niego białek, które sprzyjają otłuszczaniu wątroby.

Dieta może też potencjalnie zmieniać sposób wykorzystania tłuszczów przez wątrobę, wpływając poprzez geny na tolerancję insuliny, poziom stresu oksydacyjnego i funkcjonowanie mitochondriów.

Stwierdzono także, że wysokiej jakości dieta, częste ćwiczenia i ograniczeni cukru, a także konsumpcja kawy i produktów dostarczających błonnik, mogą pomóc w ochronie przed nieprawidłową mikroflorą jelitową, związaną z rozwojem NAFLD.

Źródło: Coffee, fiber, and the Mediterranean diet are key players in fighting nonalcoholic fatty liver disease News Medical

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto