Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Małopolski finał turnieju po raz pierwszy odbędzie się w Wadowicach

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Czwartkowa rywalizacja na etapie gminnym w Brzesku była bardzo zacięta
Czwartkowa rywalizacja na etapie gminnym w Brzesku była bardzo zacięta Krzysztof Kawa
Kolejna, 23. już edycja Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku wchodzi w decydującą fazę. W Małopolsce kończą się rozgrywki na szczeblu gminnym i powiatowym, a finał wojewódzki został zaplanowany w dniach 11-12 maja w Wadowicach.
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Małopolski finał turnieju po raz pierwszy odbędzie się w Wadowicach

W tym roku nastąpiła istotna zmiana regulaminowa. Po raz pierwszy w Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku biorą udział wyłącznie drużyny zgłoszone przez szkoły a nie kluby i akademie piłkarskie. W efekcie zespołów szkolnych jest w tym roku prawie o pięćdziesiąt procent więcej, niż w ubiegłych latach.   

- Zaproponowana w tym roku przez Polski Związek Piłki Nożnej zmiana regulaminu okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzięki skierowaniu zapisów wyłącznie do szkół, otworzyliśmy się na dzieci, które nie trenują piłki nożnej w klubach, a dzięki naszemu Turniejowi mają szansę na przeżycie niepowtarzalnej przygody – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Amatorskiego (cytat za oficjalną stroną Turnieju). 

Do zawodów mogły przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Pomimo tego, że w rozgrywkach po raz pierwszy nie biorą udziału zespoły klubowe, zainteresowanie grą wśród najmłodszych zawodników i zawodniczek wcale nie zmalało.

Mariusz Wrażeń, jeden z koordynatorów rozgrywek w Małopolsce, przyznaje, że po tej zmianie dla wielu szkół otworzyła się dodatkowa szansa.

- W poprzednich latach, gdy chłopiec został zgłoszony do rozgrywek przez jakąś Akademię, nie miał możliwości występowania w zespole szkolnym. Teraz jest inaczej, nauczyciele mają większe możliwości zestawienia składu. I dzięki temu dysponują też mocniejszymi drużynami – tłumaczy Wrażeń, sędzia piłkarski, który śledzi rozwój turnieju od samego początku. - Widać, że poziom rozgrywek z roku na rok rośnie, zgłasza się także coraz więcej szkół z małych miejscowości. W przypadku najmniejszych wsi, gdy trudno np. zestawić zespół dziewczynek w oparciu tylko o jedną szkołę, regulamin dopuszcza możliwość łączenia z inną szkołą i wystawienia wspólnej drużyny.

Wśród regionów, z których pochodzi największa liczba drużyn biorących udział w turnieju, zdecydowanie prowadzi województwo lubelskie, ale Małopolska jest tuż za nim. Nasz region zgłosił 655 drużyn chłopców i 163 drużyny dziewczynek.

W grupie chłopców to 271 drużyn U-12, 192 drużyny U-10 i 93 drużyn U-8, natomiast wśród dziewczynek 81 drużyn U-12, 45 drużyn U-10 i 25 drużyn U-8, a więc w sumie to aż 707 zespołów.

Czwartkowa rywalizacja na etapie gminnym w Brzesku była bardzo zacięta
Czwartkowa rywalizacja na etapie gminnym w Brzesku była bardzo zacięta Krzysztof Kawa

Pierwszy etap rywalizacji odbył się na przełomie marca i kwietnia tego roku. Zawody rozpoczęły się od eliminacji na szczeblu gminnym, z którego najlepsze drużyny awansowały do rundy powiatowej. Zwycięzcy tej fazy zmierzą się w finałach wojewódzkich, które odbędą się w maju.

W Małopolsce ostatnie finały odbywały się na obiektach Com-Com Zone w Krakowie, ale najbliższy, w dniach 11 i 12 maja, po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Wadowicach, nieopodal siedziby Maspexu. Na obiekcie Skawy, gdzie do tej pory było tylko boisko trawiaste, powstało drugie ze sztuczną nawierzchnią. To dlatego pojawiła się tam możliwość przeprowadzenia dwudniowego turnieju z udziałem drużyn z 22 powiatów w sześciu kategoriach.

Zespoły rozgrywają mecze na boiskach trawiastych lub orlikach, a w przypadku wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych dopuszczone jest przeniesienie spotkań do hali.
Mecze rozgrywane są w formacie 2x10 minut z krótką przerwą. Jeśli padnie remis i nie da się rozstrzygnąć, która z drużyn powinna wywalczyć awans (np. gdy w danym turnieju w jednym przedziale wiekowym zgłosiły się tylko dwie drużyny), sędzia zarządza rzuty karne.

W ubiegłorocznej edycji finał wojewódzki Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, który odbył się w Krakowie, wygrały reprezentantki czołowych kobiecych klubów w regionie: Respekt Myślenice (w kategorii U-12), AZS UJ Kraków (U-10) i UKS Staszkówka/Jelna (U-8), a wśród chłopców SP 2 Zakopane (U-12 i U-8) oraz AserekTeam Gorlice (U-10).

Podobnie jak w poprzedniej edycji najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego województwa, w kategoriach U-10 i U-12 wśród dziewcząt i chłopców, wystąpi w ogólnopolskim finale w Warszawie (drużyny U-8 kończą rywalizację na etapie wojewódzkim). Mecze odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.

Nagrodą główną jest wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z jej piłkarzami i sztabem. W ubiegłym roku wśród reprezentantów, którzy pozowali do zdjęć i odpowiadali na pytania zwycięzców Turnieju, był kapitan kadry Robert Lewandowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Małopolski finał turnieju po raz pierwszy odbędzie się w Wadowicach - Dziennik Polski

Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto