Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieliczka chce być drugim Ciechocinkiem

Katarzyna Ponikowska
Tężnie w Ciechocinku ściągają do uzdrowiska turystów i kuracjuszy z całej Polski
Tężnie w Ciechocinku ściągają do uzdrowiska turystów i kuracjuszy z całej Polski Tomasz Bolt
Jest szansa, że w Wieliczce powstanie atrakcja, która przyciągnie do naszego regionu turystów i kuracjuszy z całej Polski. Przy kopalni soli mają powstać tężnie solankowe, czyli potężne inhalatory lecznicze, które znajdują się zwykle w kurortach.

Obecnie trwają rozmowy i konsultacje z krajowymi specjalistami z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej (rodzaje medycyny uzdrowiskowej). - Najpierw planujemy przebadać nasze solanki, żeby sprawdzić, do leczenia jakich chorób mogą być wykorzystywane. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co i jak możemy leczyć - podkreśla prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Kajetan d'Obyrn. - Warunki do powstania tężni są - dodaje. Byłyby one połączeniem atrakcji turystycznej z funkcją leczniczą i miałyby stanąć w rejonie stawu w parku św. Kingi, blisko Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego i warzelni. To najlepsza lokalizacja, m.in. ze względu na posiadane przez kopalnię zasoby solanki i bliskość centrum Wieliczki.

Czytaj także:**Starosta wielicki kupił superauto. Zobacz, po co**

Pomysł budowy tężni solankowych popiera burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - To ciekawe rozszerzenie oferty turystycznej solnego miasta - zaznacza.
Dodaje, że wcześniej pojawiały się już projekty budowy tężni na terenach kolejowych. Nie byłoby to jednak łatwe, ponieważ tamtejsze grunty nie należą do gminy.
- Kopalnia natomiast posiada solankę i ma możliwość finansowania tego typu inwestycji - zauważa Kozioł. Po wykonaniu niezbędnych badań, władze kopalni przeanalizują ilu pacjentów będzie można przyjąć. Od tego uzależniona jest wielkość tężni. W Polsce działają cztery duże kompleksy uzdrowiskowe wyposażone w tężnie solankowe: w Ciechocinku, Konstancinie, Inowrocławiu i Kołobrzegu. Ten w Wieliczce byłby piąty.

Tężnie solankowe mają szereg właściwości leczniczych. Naturalne inhalacje wzmacniają odporność organizmu. Są również pomocne w leczeniu takich dolegliwości jak: niedoczynność tarczycy, alergie i uczulenia, schorzenia naczyniowo-sercowe, niewydolność krążenia, nadciśnienie, nerwice czy kłopoty z koncentracją i migreny.- Zamiast jechać nad morze, kuracjusze przyjeżdżają do nas powdychać jod i podreperować zdrowie - mówi Agnieszka Gajewska z Uzdrowiska Ciechocinek, gdzie znajdują się trzy najstarsze i największe polskie tężnie. - Regularne wdychanie jodu ma zbawienny wpływ - dodaje.
Na razie za wcześnie na szacowanie kosztów budowy tężni w Wieliczce. Ale, jak podkreśla prezes d'Obyrn, w ciągu tego roku powinna zapaść konkretna decyzja. - Na pewno byłaby to duża atrakcja. Jeśli połączymy funkcję rekreacyjną i leczniczą, będziemy w stanie ściągnąć turystów z całej Polski, a może i świata - podkreśla d'Obyrn.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto