Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielicki arcymistrz Jan-Krzysztof Duda od piątku uczestniczy w szachowym turnieju pretendentów w Madrycie [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Jan-Krzysztof Duda na zgrupowaniu w ośrodku w Rymanowie-Zdroju w marcu 2022 roku
Jan-Krzysztof Duda na zgrupowaniu w ośrodku w Rymanowie-Zdroju w marcu 2022 roku Agnieszka Fornal-Urban
W piątek, 17 czerwca w Madrycie rozpoczął się szachowy turniej pretendentów o prawo gry z Norwegiem Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata. W gronie ośmiu zawodników jest 24-letni Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka). Impreza potrwa do poniedziałku, 4 lipca.

Turniej pretendentów - tyle zarobią

Zmagania arcymistrzów odbywają się w zabytkowym, wybudowanym w 1730 roku Palacio de Santona. Pula nagród wynosi 500 tys. euro. Trzej najlepsi zawodnicy wzbogacą się o 48, 36 i 24 tys. euro. Za każde zdobyte pół punktu wszyscy szachiści otrzymują ponadto 3,5 tys. euro.

Duda w Madrycie - dwóch sekundatów

Duda i jego sekundanci - arcymistrzowie Kamil Mitoń z Niepołomic i Grzegorz ze Skierniewic – przebywają w Madrycie od wtorku. Mieszkają w ekskluzywnym hotelu Four Seasons, położonym w centrum stolicy Hiszpanii.

36-letni Gajewski, który dołączył do sztabu Dudy, w 2014 roku był w zespole Hindusa Viswanathana Ananda podczas rozgrywanego w Soczi meczu o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem. Ten ostatni sięgał po tytuł w latach 2013, 2014, 2016, 2018 i 2021. 

Turniej w Madrycie - system gier

Turniej odbywa się w systemie dwukołowym (14 rund). Tempo gry wynosi 120 min na pierwsze 40 posunięć, 60 min na następne 20 posunięć, a następnie 15 min na resztę partii z dodatkiem 30 sekund za każde posunięcie począwszy od ruchu 61. Remisy za obopólną zgodą nie są dozwolone przed 40. ruchem czarnych. Zawodnicy otrzymują 1 punkt za zwycięstwo, 0,5 punktu za remis i 0 punktów w przypadku porażki. Zwycięzcą turnieju zostaje zawodnik, który po ostatniej rundzie zgromadzi największą liczbę punktów.

Mecze rozgrywane będą od 17 czerwca do 4 lipca (z wyjątkiem dni wolnych – 19 czerwca, 24 czerwca i 28 czerwca). Na 5 lipca przewidziano ewentualne dogrywki, jeśli dwóch lub więcej zawodników uzyska te sama liczbę punktów. Wszystkie partie rozpoczynać się będą o godz. 15 czasu polskiego.

Uczestnicy turnieju pretendentów

Fabiano Caruana (USA, 29 lat, 4. w rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował za zajęcie drugiego miejsca w Grand Swiss 2021. Ma włoskie pochodzenie, choć urodził się w Miami. USA reprezentuje od 2006 roku. W 2018 roku wygrał turniej pretendentów.

Mitoń: - Jest świetnym teoretykiem szachowym, bardzo często zaskakuje nowymi pomysłami. Walczył już kiedyś z Magnusem Carlsenem w meczu o tytuł, który przegrał dopiero po dogrywce.

Jan-Krzysztof Duda (Polska, 24 lata, 16. rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował jako triumfator Pucharu Świata 2021. Jest pierwszym w historii polskich szachistą, który w nim zagra. Jest drugim najmłodszym uczestnikiem madryckiej imprezy.

Mitoń: - Ma wszelkie predyspozycje do tego, żeby wygrać turniej, ale to samo mógłbym powiedzieć o jego rywalach. O sukces zadecydują dyspozycja w turnieju, siła mentalna i odrobina szczęścia.

Alireza Firouzja (Francja, 18 lat, 3. w rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował dzięki zwycięstwu w turnieju Grand Swiss 2021. Pochodzi z Iranu, od roku reprezentuje Francję. Jest najmłodszym szachistą, który przekroczył barierę 2800 punktów rankingowych.

Mitoń: - Jest najmłodszy w stawce. Gra agresywne szachy, bardzo dobrze liczy warianty, czasami jest zbyt emocjonalny. Magnus Carlsen powiedział, że tylko z nim chciałby zagrać mecz o tytuł.

Ding Liren (Chiny, 29 lat, 2. w rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował jako gracz z najwyższym rankingiem klasycznym. Zastąpi Sergieja Karjakina, zawieszonego przez FIDE na pół roku za wypowiedzi popierające rosyjską agresję na Ukrainę.

Mitoń: zawodnik, który niemal w ostatnim momencie zastąpił Rosjanina Karjakina. Posiada drugi ranking na świecie po Magnusie, jest bardzo groźny na szachownicy, liczy warianty jak maszyna.

Hiraku Nakamura (USA, 34 lata, 11. miejsce w rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował dzięki zwycięstwu w cyklu FIDE Grand Prix 2022. Wystąpi w nim po raz drugi (poprzednio w 2016 roku). Urodził się w Japonii, ale całe życie mieszka w USA.

Mitoń: - Przez ostatnie lata jest bardziej skupiony na promocji swojej osoby, Uchodzi za ikonę szachową w Stanach Zjednoczonych, nadal jednak jest niezwykle groźny dla wszystkich na szachownicy.

Jan Niepomniaszczij (Rosja, 31 lat, 7. w rankingu FIDE). Udział w turnieju pretendentów zapewnił sobie jako uczestnik meczu o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem w 2021 roku. W Madrycie występować będzie pod egidą FIDE a nie jako reprezentant Rosji.

Mitoń: - W przeciwieństwie do rodaka Karjakina potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Dobrze liczy warianty, gra bardzo szybko. Jego wadą są emocje w kluczowych momentach, może nie wytrzymać napięcia.

Teimour Radjabov (Azerbejdżan, 34 lata, 13. w rankingu FIDE). W turnieju pretendentów weźmie udział na specjalne zaproszenie FIDE po tym, jak zakwalifikował się do poprzedniej takiej imprezy (2020/2021), ale wycofał się z niej z powodu pandemii koronawirusa.

Mitoń: - Jest to zawodnik starej, sowieckiej szkoły, bardzo duży pragmatyk. Jest minimalistą, nie podejmuje dużego ryzyka, czeka na swoje szanse, w turnieju w Madrycie wystąpi z „dziką kartą”.

Richard Rapport (Węgry, 26 lat, 8. w rankingu FIDE). Do turnieju pretendentów awansował dzięki zwycięstwu w cyklu FIDE Grand Prix 2022. Urodził się na Węgrzech; reprezentuje barwy tego kraju, ale w maju Rumunia wszczęła procedurę zmiany jego federacji.

Mitoń: - Zmianę federacji argumentował brakiem opieki ze strony rodaków. Jest zawodnikiem bardzo kreatywnym, odważnym, nie boi się szukać inicjatywy czarnym kolorem, lubi niestandardowe otwarcia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto