Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trendy wynagrodzenia na Śląsku

materiał informacyjny
Śląsk jest jednym z regionów w Polsce, w którym najbardziej odczuwalny jest wzmacniający się „rynek pracownika”. Niska stopa bezrobocia i stosunkowo wysokie zarobki są tego najlepszym dowodem. W 2016 roku mediana miesięcznych zarobków wyniosła tutaj 3 700 PLN. 25% mieszkańców województwa śląskiego zarabiało 2 700 PLN i mniej, a kolejne 25% zarabiało miesięcznie co najmniej 5 400 PLN. Najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w stolicy województwa.

Ślązacy zarabiają dobrze

Śląsk należy do grupy województw, które oscylują w górnych wartościach średnich wynagrodzeń. Według raportu GUS średnie miesięczne wynagrodzenie netto wynosi tutaj 4 112 PLN. Wyprzedzają nas tylko województwa: mazowieckie (4 996 PLN) i pomorskie (4 121 PLN). Najniższe średnie netto odnotowuje się w województwach: świętokrzyskim (3 351 PLN), podkarpackim (3 358 PLN) oraz kujawsko-pomorskim (3 413 PLN). Na taki układ wpływają rozmaite czynniki, np. wielkość miast, uprzemysłowienie regionu czy rozwój technologiczny firm na danym obszarze.

Województwo śląskie jest najbardziej uprzemysłowionym regionem w Polsce, a to odzwierciedla się w najniższej stopie bezrobocia w kraju. W lipcu wyniosła ona 5,6%. To rekordowa wartość, która wciąż może spadać. Wszystko dzięki postępującym zmianom. Coraz częściej otwierają się nowoczesne firmy, które zatrudniają specjalistów i płacą znacznie więcej, aniżeli wynosi najniższa krajowa. Rynek pracy ulega zmianie. Pracodawcy i pracobiorcy są bardziej świadomi tego, czego oczekują od siebie i od miejsca pracy, a to przekłada się na pensje.

Śląski rynek pracownika

Jak twierdzą specjaliści – dawno nie było tak korzystnego czasu dla pracobiorców. W związku z niską stopą bezrobocia, zwiększyła się konkurencyjność między firmami szukającymi wykwalifikowanej kadry. Pracodawcy chcąc obsadzić etaty w swoich firmach, zmuszeni są do podnoszenia płac oraz oferowania benefitów pozapłacowych. Odnotowuje się wyraźny wzrost zarobków w niemal każdej branży, a prognozy głoszą, że będzie jeszcze lepiej.

Nie mniej jednak z przeprowadzonych przez GUS badań wynika, że aż 72% śląskich pracowników nie jest usatysfakcjonowanych swoją pensją. Zdaniem ankietowanych, wykonywana praca nie jest adekwatna do otrzymywanej wypłaty. Osoby niezadowolone ze swojego wynagrodzenia to najczęściej pracownicy fizyczni, biurowi, produkcyjni, ale także i co zaskakujące - kadra zarządzająca.

W związku z tym, że mamy obecnie „czas pracownika”, firmy, które pragną zatrzymać przy sobie doświadczonych etatowców, będą zmuszone przeprowadzić zmiany na ich korzyść. Coraz więcej wolnych wakatów to obecnie bolączka wielu firm na Śląsku. Warto pamiętać, że zadowolony i usatysfakcjonowany pracownik zostanie w firmie dłużej, będzie bardziej efektywny i wykreuje dobry wizerunek marki.

Ślązacy zarabiają lepiej od Ślązaczek

Na Śląsku poniżej 1 361 złotych netto zarabia znacznie więcej kobiet (77%), aniżeli mężczyzn (23%). Aż 46% z całości ma umowę o pracę, a kolejne 33% pracuje w oparciu o umowę zlecenie. Co istotne, 44% z tych ankietowanych pracuje na pełny etat. Najniższe płace otrzymuje się w prywatnych mikroprzedsiębiorstwach. Podobnie jest z zarobkami oscylującymi między 1 361 złotych a 2 000 złotych. Takie zarobki osiąga 62% kobiet. Najczęściej są to osoby zatrudnione w przemyśle i małych przedsiębiorstwach.

Zarobki powyżej 2 000 złotych zdecydowanie częściej osiągają mężczyźni. Im kwota bardziej rośnie, tym zwiększa się ten odsetek. Pensje powyżej 4 000 złotych najczęściej otrzymują osoby pracujące w przemyśle (28%) oraz branży motoryzacyjnej (17%). Aż 52% z całości to osoby wyuczone w swoim zawodzie. Powyżej 6 000 złotych miesięcznie netto zarabia 82% mężczyzn i 18% kobiet. Oznacza to, że stanowiska kierownicze, a także te z branży IT i programistyczne w większości zajmuje płeć męska. Wśród kobiet zarabiających powyżej 6 000 złotych dominują stanowiska w sektorze finansów, mediów i HR.

Wśród zawodów cieszących się największą popularnością wśród mężczyzn znajdziemy pracowników fizycznych (18%), kadrę zarządzającą (11%), pracowników biurowych (9%), specjalistów branży IT (8%) i górników (7%). Wśród kobiet najpopularniejsze są następujące zawody: pracownik biurowy (21%), pracownik fizyczny i pracownik sektora usług (po 7%).

Ponad 40% pracowników na Śląsku nigdy nie dostało podwyżki

Najtrudniej o podwyżkę w branży handlowej. To właśnie tam znajdziemy najliczniejszą grupę reprezentantów deklarujących, że nigdy nie otrzymali podwyżki. Mieszkańcy Śląska najczęściej otrzymują podwyżkę raz w roku (23%). Jej wysokość zróżnicowana jest od stażu pracy, zajmowanego stanowiska oraz obecnej pensji. Raz w roku płaca wzrasta najczęściej u pracowników biurowych (18%), produkcyjnych (11%) oraz fizycznych (10%) i sięga do 10% całości wynagrodzenia. Aż 43% osób, u których wzrasta płaca raz do roku wykonuje pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem.

Najczęstszymi czynnikami, które wpływają na wysokość wynagrodzenia mieszkańców Śląska oraz otrzymywanie przez nich dodatkowych premii są zaangażowanie w wykonywaną pracę, dyspozycyjność oraz efektywność. Pracownicy z dłuższym stażem pracy w danej firmie oraz większym doświadczeniem w branży mogą liczyć na wyższe pensje. Prognozy na kolejne miesiące są optymistyczne niemal w każdym sektorze pracy – zapewniają specjaliści z portalu www.praca-ruda.pl. Bądź na bieżąco i sprawdź, co słychać na lokalnym rynku pracy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto