Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partnerski eksperyment w Niepołomicach. W Jazach wybudują szkołę za prywatne pieniądze

Anna Górska
Osiedle Jazy to rozwijająca się dzielnica Niepołomic. Szkoła jest tu bardzo potrzebna
Osiedle Jazy to rozwijająca się dzielnica Niepołomic. Szkoła jest tu bardzo potrzebna Szymon Urban
Władze Niepołomic ogłosiły przetarg, w którym chcą wyłonić prywatnego partnera do wybudowania nowej szkoły podstawowej. Kto nim zostanie, wiadomo będzie za miesiąc. To pierwsza inwestycja w powiecie wielickim w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pomysł wybudowania szkoły za prywatne pieniądze ma już kilka lat. Teraz wreszcie ma szansę na realizację. Firm zainteresowanych współpracą z magistratem niepołomickim nie brakuje. "Puls Biznesu" podawał, że urzędnicy negocjowali m.in. z takimi przedsiębiorstwami, jak: ABM Solid, Łęgprzem, Porr Solutions, Strabag i Warbud. Plan współpracy publiczno-prywatnej zakłada, że gmina za darmo udostępnia inwestorowi działkę, przygotowuje ją do inwestycji, załatwia wszelkie formalności związane z uzbrojeniem terenu.

Do partnera prywatnego będzie należało zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie szkołą. Gdy inwestor wybuduje już obiekt, będzie miał prawo wynajmować pomieszczenia urzędowi przez 15 lat. W tym czasie gmina jest zobowiązania korzystać z obiektu i wnosić opłatę za dostępność.

Szkoła podstawowa ma powstać na os. Jazy w Niepołomicach. To jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic miasta. Tu wyrosło ostatnio kilka osiedli mieszkaniowych. Liczba mieszkańców wzrosła o ok. 30 proc. - w gminie mieszka ok. 23 tys. mieszkańców, z czego prawie 10 tys. osób w mieście. - Uczniów na pewno nie zabraknie, już dzisiaj szkoła podstawowa nr 1 pęka w szwach - zaznacza Zdzisław Urantówka z niepołomickiego magistratu zajmujący się tę inwestycją. - Uczy się tutaj ponad 700 uczniów. Druga szkoła zaś znajduje się na odległym końcu miasta - na pograniczu Niepołomic i Podgrabia.

Szkoła ma przyjąć 280 uczniów. - Ma być 12 oddziałów. Nie chcemy, by liczba uczniów w klasie przekraczała 18 osób - dodaje Urantówka. Ponadto powstanie tu oddział przedszkolny dla 60 dzieci. Przy obiekcie inwestor jest zobowiązany wybudować kompleks sportowy: boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Sale do nauczania języków obcych i zajęć techniczno-przyrodniczych mają być wyposażone w niezbędny sprzęt. Przy placówce nie może zabraknąć stołówki.
- Budynek będzie parterowy, składający się z kilku segmentów. Nasz partner wybuduje obiekt dwufunkcyjny: jeśli w przyszłości okaże się, że brakuje uczniów, inwestor będzie miał prawo przysposobić budynek do innej funkcji - zaznacza Urantówka.

To nie wszystko. Urzędnicy chcą, by szkoła była nowoczesna pod wieloma względami. Stąd pomysł zainstalowania w obiekcie pompy ciepła, przy pomocy której szkoła będzie ogrzewana ekologicznie i oszczędnie. Panele słoneczne zaś zaopatrzą szkołę w tanią energię elektryczną. - 1 września 2014 r. w szkole rozpocznie się nauka - zapewnia Urantówka.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto