Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Depresja i zaburzenia lękowe po przechorowaniu COVID-19. W szpitalu Babińskiego rusza rehabilitacja

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
fot. piksel/123rf.com
Droga do pełnego zdrowia po przechorowaniu COVID-19 jest bardzo długa. I nie chodzi tylko o trudności z oddychaniem, zmęczenie, bóle mięśni czy zmiany w płucach. Coraz więcej pacjentów, u których koronawiurs zostawił ślad w organizmie skarży się na powikłania natury psychicznej. Dla pacjentów z takim rozpoznaniem w sumie w Polsce uruchomiono pięć oddziałów pocovidowej rehabilitacji psychiatrycznej. Jeden z nich działa w szpital im. J. Babińskiego w Krakowie.

FLESZ - "Wyjątkowa waloryzacja emerytur" - poznaj szczegóły

od 16 lat

- Covid rozwalił mi wszystko: psychikę, zdrowie, organizację. Zupełnie nie wiedziałem, co się dzieje i czy z powodu choroby nie umrę. Dobijająca na co dzień samotność stała się jeszcze gorsza. Poza tym ciągle męczy mnie widmo tego, że mogłem umrzeć. Rozjechało mnie to emocjonalnie – mówi dwudziestotrzyletni Piotr. Jak dodaje, w związku ze stanem zdrowia po zaliczeniu egzaminów w sesji planuje wziąć na studiach urlop dziekański.

Zaburzenia depresyjne, lękowe i snu oraz mgła mózgowa, czyli kłopoty z koncentracją i pamięcią, to najczęstsze psychiczne skutki zakażenia koronawirusem. Jak mówią specjaliści, trudno się przed nimi uchronić i mogą dotknąć wszystkich zarażonych, bez względu na wiek. Nie decyduje o tym również przebieg infekcji.

- U osób, które już wcześniej miały zaburzenia psychiczne, po przechorowaniu covida dochodzi często do ich pogłębienia. Natomiast najbardziej niepokoi, że pomocy psychiatrycznej wymagają teraz ludzie, często młodzi, którzy przed pandemią doskonale sobie radzili, mieli poukładane, normalne życie, nie mieli żadnych problemów emocjonalnych. A po infekcji zaczęli je mieć. Zdarzają się nawet epizody psychotyczne, ale to, co widzę na co dzień, to przede wszystkim rzesze pacjentów z objawami neurotycznymi. Mają zachowania lękowe, kompulsywne, ataki paniki, różne somatyzacje. Krócej: przestają sobie radzić. I myślę, że te skutki psychiatryczne covida będziemy obserwować jeszcze przez wiele lat, znacznie dłużej niż same dolegliwości fizyczne - tłumaczyła prof. Dominika Dudek w jedynym z wywiadów dla naszej gazety.

Kompleksowa rehabilitacja w szpitalu w krakowskim Kobierzynie

Zauważając coraz bardziej narastający problem, dyrekcja Szpital Kliniczny im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie postanowił uruchomić oddział psychiatrycznej rehabilitacji pocovidowej. To jedyne takie miejsce w całej Małopolsce i zarazem jedno z pięciu w Polsce.

Do kogo skierowana jest oferta terapeutyczna? Przede wszystkim do osób, które w skutek zachorowania na COVID-19 doświadczają objawów depresji, lęku, bezsenności, napięcia, zaburzeń uwagi, pamięci i innych dolegliwości, które w sposób negatywny wpływają na codzienne funkcjonowanie. Rozpoczęcie rehabilitacji COVID-19 następuje w terminie do 6. miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku koronawirusa - mówią w lecznicy.

Osobom zakwalifikowanym do rehabilitacji placówka zapewnia kompleksową opiekę interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, badania oraz specjalistyczne konsultacje, całodobową opiekę pielęgniarską, terapię psychologiczną zarówno indywidualną jak i grupową oraz psychoedukację. W zależności od potrzeb stosowana będzie także farmakoterapia oraz wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Pobyt w oddziale (refundowany przez NFZ) trwa od 4 do 8 tygodni.

- Przyjęcie na oddział rehabilitacyjny poprzedza kwalifikacja wykonana przez zespół terapeutyczny. Wymagane jest również przedłożenie wyniku badania obrazowego płuc TK lub RTG klatki piersiowej wraz z opisem wykonane w trakcie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby oraz aktualna (wykonana nie później, niż 30 dni przed przyjęciem do szpitala) morfologia, d-dimery oraz badanie CRP - wyjaśnia rzecznik placówki Maciej Bóbr.

Kwalifikacje do przyjęcie na oddział odbywają w poniedziałki, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod numerem telefonu: 12 65 24 252. Do udziału w tym projekcie zapisało się jak na razie 6 pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Depresja i zaburzenia lękowe po przechorowaniu COVID-19. W szpitalu Babińskiego rusza rehabilitacja - Gazeta Krakowska

Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto