Dziesiąty remis i dziewiąte miejsce Jana-Krzysztofa Duda w słynnym turnieju Tata Steel Chess w Holandii

Jerzy Filipiuk
Wielicki arcymistrz Jan-Krzysztof Duda
Wielicki arcymistrz Jan-Krzysztof Duda jkduda.pl
W Wijk aan Zee (Holandia) zakończył się wielce prestiżowy turniej szachowy Tata Steel Chess, który wygrał - już po raz ósmy w karierze - mistrz świata, Norweg Magnus Carlsen. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) zajął dziewiąte miejsce.

W trzynastej, ostatniej partii turnieju 23-letni Jan-Krzysztof Duda zremisował o pięć lat starszym Nilsem Grandeliusem. Rywalizacja zajmującego 13 miejsce w styczniowym rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej Polakiem a plasującym się na 66 pozycji w rankingu FIDE Szwedem zakończyła się po 40 posunięciach.

Duda w turnieju raz wygrał (z Węgrem Richardem Rapportem), dwa razy przegrał (z Azerem Szachrijarem Mamiedjarowwem i Amerykaninem włoskiego pochodzenia Fabiano Caruaną) oraz aż dziesięciokrotnie zremisował (w tym z Magnusem Carlsenem).

Czołówka turnieju w końcowej klasyfikacji: 1. Magnus Carlsen (Norwegia) 9,5 pkt, 2. Szachrijar Mamiedjarow (Azerbejdżan) 8 pkt, 3. Richard Rapport (Węgry) 8 pkt, 4. Anisz Giri (Holandia) 7,5 pkt, 5. Siergiej Karjakin (Rosja) 7 pkt, 6. Jorden van Foreest (Holandia) 7 pkt... 9. Jan-Krzysztof Duda (Polska) 6 pkt.