Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica. Przejście w Zaułku Świętokrzyskim będzie wyremontowane. Przestanie straszyć!

Oprac. Zdjęcia Wiktor Bąkiewicz / UM Świdnica
Przejście w Zaułku Świętokrzyskim zmieni swoje oblicze. Sypiący się tynk i uciążliwe zapachy odstraszają nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Po uchwaleniu przez radnych zmian w budżecie miasta, rozpocznie się procedura wyłonienia projektanta i wykonawcy robót budowlanych. Szacowany koszt inwestycji to około 345 tysięcy złotych.

Planowany zakres robót obejmie m.in. remont: elewacji bocznej budynku Rynek 23A i oficyny, sklepienia, czterech rozpór pomiędzy budynkami, a także wykonanie ażurowej bramy na przedłużeniu ściany szczytowej budynku ul. Świętokrzyska 2 oraz wykonanie oświetlenia przejścia, montaż monitoringu i nowej nawierzchni posadzki przejścia.

– Przejście ulicą Świętokrzyską - samo centrum miasta. To miejsce nie przynosi nam chluby, nie jesteśmy z niego dumni, w tej chwili jest tutaj paskudnie… Niektórzy mówią, że jest to miejski nielegalny szalet – niestety tak się też zdarza. Dużo tu śmieci i odpadów, a przede wszystkim stan budynków, które okalają przejście jest niezbyt dobry. Żeby doprowadzić do remontu tego miejsca niezbędna jest współpraca aż czterech właścicieli. Rozmowy na ten temat podjęliśmy dwa lata temu. W tym roku mamy środki na remont – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.

Wykonano już badania stratygraficzne i program prac konserwatorskich oraz ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji części budynków.

Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu

Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu i był najkrótszą drogą łączącą świdnicki Rynek z kościołem dominikanów. Jest to wysokie przejście pod kamienicą, sklepione krzyżowo, dzielone masywnymi gurtami odciążającymi, zakończonymi na ścianie niewielką konsolką z aplikowanym ornamentem. Znajduje się tam również barokowy kapliczny wykusz z fragmentem kopułowego przykrycia. Na tyłach kamienicy datowanej na początek XV wieku przesklepione przejście przechodzi w ażurowe łuki odporowe biegnące pomiędzy ścianami dwóch naprzeciwległych budynków.
Wykonane badania stratygraficzne wykazały, że tynki barokowe uległy zniszczeniu. Zaułek został w latach 30 XX wieku poddany generalnemu remontowi i usunięto wtedy barokowe malatury oraz częściowo tynki, zastępując je tynkami o wysokich parametrach twardości, jednakże sztywnymi, nie poddającymi się pracy i o słabej dyfuzyjności.
Planuje się, że prace potrwają do końca 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto