Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy możliwe jest przywrócenie naturalnego, krętego biegu rzeki Dłubnia i stworzenie przy tym atrakcji turystycznych? Są takie plany

Redakcja Kraków
Renaturyzacja Dłubni oznacza m.in. stworzenie meandrów rzeki tam gdzie są długie, proste odcinki
Renaturyzacja Dłubni oznacza m.in. stworzenie meandrów rzeki tam gdzie są długie, proste odcinki Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
O planach przywrócenia rzeki Dłubni w Krakowie jej naturalnego, krętego biegu i stworzenia z niej atrakcji turystycznej dyskutowano podczas spotkania w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Czy możliwe jest połączenie tych dwóch celów?

Spotkanie i dyskusja

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie odbyło się spotkanie, na którym omówiono plany przywrócenia rzeki Dłubni jej naturalnego biegu. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego, AGH, Politechniki Krakowskiej, Urzędu Miasta Krakowa, Zakładu Badań Ekologicznych, Koalicji Ratujmy Rzeki, Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Dyskutując z obrońcami przyrody znaleźliśmy wspólny środek i podjęliśmy wspólną decyzję. Myślę, ze jest to ewenement. Z tego powinno urodzić się coś dobrego, z czego będą korzystały również przyszłe pokolenia. Prace mogą kosztować nawet kilkanaście milionów. To co wstępnie należałoby zrobić to elementy międzywala, meandry rzeki, tor kajakowy, wieża widokowa do obserwowania ptaków - mówi Wojciech Kozak, dyrektor RZGW w Krakowie

.

Środowisko na pierwszym miejscu. Dopiero na drugim turystyka

Karol Ciężak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi przypomina o priorytecie, jakim jest ochrona środowiska naturalnego.

-Zajmiemy się naturyzacją koryta rzeki, poprawimy jego walory środowiskowe, a dopiero później będziemy patrzyli na turystykę, która nie jest wykluczona w takich miejscach. Przykładem są parki narodowe, które mimo ścisłej ochrony przyrodniczej dopuszczają turystykę w wyznaczonych miejscach - mówi Karol Ciężak.

Częścią planów jest stworzenie toru kajakowego, który ułatwiłby korzystanie z rzeki. W trakcie dyskusji powołano „Radę Projektu renaturyzacji rzeki Dłubni”, która ma wypracować rozwiązania przywracające stan rzeki zbliżony do naturalnego.

51 kilometrów rzeki

Rzeka Dłubnia, lewobrzeżny dopływ Wisły II rzędu, ma długość 51 km i powierzchnię zlewni 272 km2. Jej źródła znajdują się w okolicach Wolbromia, we wsi Jangrot.

Rzeka płynie kolejno przez Wyżynę Olkuską, Wyżynę Miechowską, Płaskowyż Proszowicki, aż do Niziny Wiślańskiej. Cała zlewnia położona jest na terenie województwa małopolskiego. Końcowy odcinek Dłubni, poniżej zbiornika wodnego w Zesławicach, znajduje się jest w granicach administracyjnych miasta Krakowa.

Średnia szerokość Dłubni wynosi ok. 3–4 m, a jej głębokość jest bardzo zmienna. Na rzece występują długie, bystre i płytkie odcinki żwirowe, ale widoczne są również zamulone meandry.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto