Wisła - Lech. Pierwsze w sezonie zwycięstwo „Białej Gwiazdy” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tymczak
Piłkarze Wisły Kraków odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Krakowianie po zaciętym meczu pokonali Lecha Poznań prowadzonego przez byłego trenera "Białej Gwiazdy" Macieja Skorżę. Teraz przed wiślakami kolejny prestiżowy mecz - za tydzień z Legią w Warszawie

autor: Jan Latała, Gazeta Krakowska

Wisła Kraków – Lech Poznań 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Boguski 7, 2:0 Boguski 90+3
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock) oraz Tomasz Listkiewicz (Warszawa) i Kamil Wójcik (Warszawa).
Żółte kartki: Boguski (69) - Jevtić (66), Trałka (70).
Widzów: 13 623
Wisła: Cierzniak – Jović, Głowacki, Guzmics, Burliga – Mączyński, Uryga (89 Cywka) – Boguski, Crivellaro (77 Popović), Guerrier – Brożek (77 Jankowski).
Lech: Burić – Ceesay, Kamiński, Kadar, Douglas – Linetty (65 Robak), Trałka – Lovrencsics (72 Formella), Hamalainen, Pawłowski – Thomalla (46 Jevtić).

Wiślacy przed meczem przyznawali, że przyjazd obrońców tytułu mistrza Polski to najlepsza okazja sprawdzenia się, pokazania dobrego futbolu i wywalczenie pierwszego zwycięstwa w tym sezonie. Swój plan wykonali dzięki ambitnej grze, skuteczności Rafała Boguskiego, który zdobył dwie bramki oraz dobrej postawie Radosława Cierzniaka. Bramkarz wiślaków w trudnych sytuacjach stawał na wysokości zadania.

Krakowianie byli gotowi, aby od początku ruszyć na bramkę Lecha, który przyjechał zraniony środową porażką 1:3 z FC Basel w eliminacjach Ligi Mistrzów. Wiślacy zaczęli bardziej dynamiczniej i szybko przyniosło to korzyść. Akcję rozpoczął Arkadiusz Głowacki, wrzucił piłkę do Pawła Brożka, ten głową odegrał do Rafała Boguskiego, który strzelił, futbolówka odbiła się od Tomasa Kadara, następnie od nogi Boguskiego i wpadła do siatki.

W kolejnych minutach krakowianie nadal grali agresywnie w defensywie i przeprowadzali kolejne ataki. Okazję miał Donald Guerrier. Jego strzał z kąta odbił Jasmin Burić. Później z groźną kontrą wyszli Boguski i Brożek. Gdyby w ostatniej fazie ten pierwszy zdecydował się na uderzenie, albo nie dogrywał tak mocno do „Brozia” to mogło być 2:0.
Poznaniacy także szukali szans na wyrównanie. Świetną sytuację miał Marcin Kamiński. Jego strzał z trudem, ale w imponującym stylu obronił Cierzniak.

Po przerwie okazję na podwyższenie miał Brazylijczyk Rafael Crivellaro, ale strzelił niecelnie. Lech nie dawał za wygraną. Groźnie strzelał Kasper Hamalainen, ale i tym razem dobrze interweniował Cierzniak. Bramkarz wiślaków uratował swój zespół także w kolejnej sytuacji, w której zatrzymał Barry`ego Douglasa.

Wymiana ciosów trwała nadal. Szansę na bramkę dla Wisły miał Guerrier, ale strzelił obok słupka. Na ostatnie 25 minut trener Lecha Maciej Skorża postanowił wpuścić na boisko napastnika Marcina Robaka, który niczym szczególnym się nie wykazał. Bardzo dobrą okazję miał jednak Hamalainen, ale znów świetnie spisał się Cierzniak, który końcami palców wybił piłkę na róg.

Końcówka meczu należała do "Białej Gwiazdy". W trzeciej minucie doliczonego czasu krakowianie przeprowadzili pokazową kontrę. Maciej Jankowski dograł do Boguskiego, który pewnym strzałem pokonał Buricia. W taki sposób Wisła przerwała serię 8 ligowych meczów bez wygranej, która trwała od 9 maja.