18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Wieliczce największą na południu Polski [ZDJĘCIA]

ank
Budowana przez kopalnię soli w Wieliczce tężnia solankowa wznosi się w górę. Po wykonaniu prac ziemnych montowane są drewniane ramy konstrukcyjne - tężnia pochłonie ok. 500 m3 drewna i ok. 3200 m2 tarniny.

Tężnia, która powstaje w Parku św. Kingi (w okolicy warzelni i skrzyżowania ulic Dembowskiego i Matejki) to obiekt kubaturowy o objętości ok. 7600 m3 i kształcie owalnym z wkomponowaną wieżą widokową o wysokości ok. 26 metrów, która zapewni widok na Park św. Kingi, szyby górnicze i miasto. Powierzchnia terenu budowy i zagospodarowania wynosi ok. 7500 m2.

Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni, posłuży nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy ją udostępnić w sierpniu br. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski - zapewnia Kajetan d'Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA. Obecnie jedyną tężnią w województwie małopolskim jest tężnia w Rabce, ale ma ona znacznie mniejsze gabaryty niż ta wielicka.

Prace przy tężni są już bardzo zaawansowane. Wykonano już roboty ziemne (m.in. stabilizację gruntu), żelbetonową misę, fundament wieży, pompownię wraz ze stropem, sieci technologiczne, kanalizację burzową i sieć wodociągową. Wykonywane są ciągi pieszo-jezdne, spacerowe, ogrodzenie tężni i zabezpieczenie skarpy po południowej stronie.

Wznoszona jest samonośna konstrukcja ramowa wykonana z drewna modrzewiowego. Ramy posiadają wysokość ok. 9 metrów każda i połączone są belkami oraz będą zwieńczone pomostem, na którym zostaną zabudowane koryta drewniane rozprowadzające solankę. Do zamontowania jest kilkadziesiąt takich ram. Powstają one w warsztacie stolarskim, a następnie są transportowane i montowane na miejscu.

Ciekawostką jest fakt, iż elementy składające się na budowę każdej ramy przygotowywane są przy użyciu specjalnych obrabiarek sterowanych komputerowo. To unikalna metoda pozwalające na precyzyjny montaż ram na budowie. Na ramach montowany jest ruszt, na którym układane są wiązki tarniny.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, niedoczynności tarczycy, migren, schorzeń dermatologicznych, schorzeń przewodu pokarmowego. Naturalne inhalacje w otoczeniu tężni wzmacniają system immunologiczny organizmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto