Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie? To nie jest trudne

publikacja prasowa
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych arch. Polskapresse
Na hasło "giełda" wiele osób myśli, że inwestowanie na niej jest bardzo skomplikowane i zawiłe, ale nie jest to takie trudne, na jakie wygląda.

Samodzielne inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych, wymaga cierpliwości, czasu, uwagi i mocnych nerwów. Nie powinno nastawiać się na szybki zysk, lecz na powolne wzrosty, najlepiej rozłożone na co najmniej kilka lat i nie podawania się emocjom, tylko chłodnej ocenie sytuacji.

Często spotykamy sie z pojęciem "gry na giełdzie". Niestety to nie jest gra przynosząca bez wysiłku dochód, lecz przemyślane świadome postępowanie, które finalnie ma przynieść zysk. Wiąże się też z tym ryzyko przynoszące czasem straty. Dlatego potrzebna jest dokładna analiza rynku i spółek, których akcje chcemy kupić.

Jakie błędy można popełnić podczas inwestowania?
Jednym z głównych błędów popełnianych przez inwestorówto tzw. łapanie spadających noży, czyli kupowanie akcji będących w trendzie spadkowym, tracących bardzo szybko na wartości. Wówczas wydaje nam się, że warto zapłacić za tak tanią akcję, bo z czasem musi podrożeć. Niestety nie zawsze tak jest, bo przyczyny takiego spadku wartości są różne i najpierw powinno poznać się ich przyczyny. Czy wynikają one z informacji pochodzących ze spółki, czy tez ze spekulacji na akcjach.

Kolejny, to tzw. uśrednianie w dół. Występuje gdy cena naszych akcji spada, a my dokupujemy wówczas kolejne akcje tego samego waloru, aby przy ewentualnym odbiciu wcześniej odrobić straty. Jest to złudne, bo one nadal mogą tracić na wartości, a my w panice możemy je sprzedać w "dołku".

Należy także bardzo uważać z inwestowaniem podczas tzw. owczego pędu. To termin z żargonu giełdowego oznaczający gwałtowne i niczym nieuzasadnione kupowanie lub sprzedawanie akcji, naśladując aktualny trend. Trwa to zazwyczaj krótko, a ponieważ nowo "wykreowana" cena danej akcji nie ma pokrycia w rzeczywistej sytuacji finansowej spółki, to jejkurs w niedługim czasie zostaje sprowadzony do poziomu racjonalnego, a inwestorzy którzy kupowali po zawyżonej cenie, ponoszą straty.
Pamiętaj o dywersyfikacji swoich środków

Dywersyfikacja, to nic innego jak nie wkładanie "wszystkich jajek do jednego koszyka", czyli podzielenie środków pieniężnych na kilka części i ulokowanie ich w różnych instrumentach finansowych, o różnym stopniu ryzyka. Dzięki temu ewentualne straty w jednych aktywach są rekompensowane zyskami w innych np. :

• część ryzykowna np. inwestycja w akcje, w przypadku dobrej decyzji przyniesie nam wysokie zyski, a w przypadku złej może łączyć się z wysokimi stratami,
• część bezpieczna np. inwestycje w obligacje, odpowiada za stabilizację wartości portfela i praktycznie gwarantowany, choć niski zarobek (stałe dochody)
• część w gotówce, w oczekiwaniu na pojawienie się okazji inwestycyjnej

Poza tym nie należy też inwestować wszystkich środków w akcje spółek pochodzących z jednej branży, bo co innego odpowiada za wzrosty spółek z sektora chemicznego np. cena gazu, a inne czynniki za wzrost cen akcji banków lub deweloperów. Dzięki inwestycji w różne branże, ograniczymy możliwość przeceny naszego portfela w przypadku gwałtownej przeceny jednej z nich.

Pierwsze kroki na giełdzie. Założenie rachunku inwestycyjnego
Każda osoba aby założyć rachunek maklerski musi być pełnoletnia i posiadać dokument tożsamości z numerem PESEL. Procedura jego założenia może różnic się, jest różna w zależności od domu maklerskiego. Możemy zrobić to osobiście, lub dokumenty przywiezie nam do domu kurier i w jego obecności dopełnimy wszelkie formalność, albo dostaniemy wszystko na skrzynkę e-mail, wydrukujemy dokumenty, podpiszemy je i odeślemy pod wskazany adres. Pamiętajmy, żeby zawsze dokładanie przeczytać i zapoznać się z tabelami prowizji i opłat. Po otrzymaniu przez dom maklerski podpisanych dokumentów, dokonuje on aktywacji rachunku maklerskiego, dzięki któremu można przez Internet, za pośrednictwem domu maklerskiego lub telefonicznie dokonywać transakcji na giełdzie.

Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu na giełdzie?
Zapisz się na bezpłatne warsztaty giełdowe w Krakowie, organizowane 5 lutego, w ramach ogólnopolskich spotkań „Inwestuj świadomie 2014/2015”, prowadzonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z partnerami programu Akcjonariatu Obywatelskiego.Spotkasz się tam z ekspertami, weźmiesz udział w ciekawych warsztatach i zdobędziesz niezbędną wiedzę potrzebną przy inwestowaniu. Zapisy przez formularz na stronie REJESTRACJA lub pod nr tel. (71) 332 95 67

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto