Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babiogórski Park Narodowy chce zastrzelić kilkadziesiąt swoich jeleni

Tomasz Mateusiak
Z powodu nadmiernej populacji jeleni jest kłopot z odbudową lasów jodłowych pod Babią Górą. Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego prosi myśliwych, żeby dokonali odstrzału zwierząt

Pod Babią Górą żyje zbyt dużo jeleni. „Gazeta Krakowska” dotarła do wniosków, jakie naukowcy zapisali w projekcie Planu Ochrony Babiogórskiego Parku Narodowego (BPN). Wynika z nich, że populacja rogatych zwierząt rozrosła się w okolicach Zawoi tak bardzo, że trzeba sporą jej część odstrzelić.

Odpowiedni wniosek został już złożony do ministra środowiska. Jeśli ten da akcji zielone światło, myśliwi zapolują pod Babią Górą już w przyszłym roku.

Jelenie niszczą jodły

Babiogórski Park Narodowy po miesiącach analiz i konsultacji jest dziś w ostatnim etapie uchwalania swojego „Planu Ochrony”. Dokument będzie obowiązywał przez najbliższe 20 lat i wskaże przyrodnikom kierunek, w jakim mają zmierzać, by zachować - lub odbudować - babiogórską przyrodę.

Jednym z zapisów, jaki tam zawarto, jest propozycja, by w reglu dolnym parku odbudować pierwotnie rosnący tam las jodłowy. Około 100 lat temu wycięli go na swoje potrzeby lokalni mieszkańcy, a następnie zasadzili tu świerki.

- Niestety, mimo że takie próby podejmujemy już od dawna, to ta reaktywacja jodły na naszym terenie nie jest prosta - zauważa dr Tomasz Pasierbek, od niedawna nowy dyrektor BPN.

Nie kryje, że leśnicy sadzą małe jodełki, ale ich żywot jest krótki, bo młode drzewka są karmą dla jeleni.

Jak dodaje dyr. Pasierbek, dla zwierząt jodła to wielki przysmak i dlatego nawet ze starszych drzew obgryzają korę.

Taki stan rzeczy spowodował, że wielu naukowców, w tym dr hab. inż. Andrzej Tomek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaczęło sugerować dyrekcji parku, że dla ochrony całego ekosystemu część jeleni trzeba po prostu usunąć.

Będzie krwawe żniwo

Dlatego w planie ochrony BPN zapisano, że część jeleni należy odstrzelić. Ile dokładnie? Tego dyrektor nie wie. Przyznaje jednak, że dziś na terenie parku żyje około 200 jeleni, a powinno być nie więcej niż kilkadziesiąt.

Sam odstrzał ma być prowadzony co roku i rozpocznie się być może już w przyszłym sezonie letnim. Wcześniej jednak zielone światło musi dać na niego minister środowiska. Kiedy decyzja ministra Jana Szyszko będzie znana? Na dziś tego nie wiadomo.

Biuro prasowe resortu ma nam jednak przekazać informację, gdy tylko plan zostanie podpisany.

Górali jelenie podzieliły

Wśród mieszkańców Zawoi informacja o planowanym odstrzale jeleni wywołuje mieszane uczucia. Część nie widzi w niej nic złego.

- Mieszkam pod lasem i jelenie tak się rozpanoszyły, że wchodzą mi do ogrodu i go ryją - mówi Maria Chowaniak, mieszkanka wsi. Widać, że te zwierzęta nie mają naturalnych wrogów.

- Trzeba więc naturze pomóc - dodaje góralka, choć wśród jej sąsiadów nietrudno znaleźć ludzi, którzy nie chcą odstrzału tych zwierząt.

- Chyba po to stworzono parki narodowe, by zwierzęta czuły się tam dobrze i spokojnie mgły się rozmnażać - zastanawia się Dawid Golba. Uważa, że wpuszczenie uzbrojonych myśliwych zaprzecza istocie istnienia parku.

To żadna nowość

Specjaliści mówią, że pomysł odstrzału nie jest nowy. Przykładowo, jak podaje pismo „National Geographic”, w Anglii władze zastanawiają się nad odstrzałem blisko 500 tys. jeleni, które rozmnożyły się na wyspie z powodu braku wilków.

- U nas odstrzał był do 2002 r. Teraz już tego nie robimy, bo u nas są wilki, które w naturalny sposób regulują populację jeleni - mówi Filip Zięba, przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nowe hasło policji:

Źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto